Naujienos

Jei Jūs lankysitės "Kultūros nakties" renginyje Vilniaus universiteto bibliotekoje ir centriniuose rūmuose (Universiteto g. 3) "LAIKAS, ATSUKTAS ATGAL: VALDOVAI, PRANAŠAI, MAIŠTININKAI", ir jei Jūsų akis prikaustys nuostabioji visažinė 90metė ponia Janavičienė, būtinai pažvelkite ir į baltąją senutę augintinę – Nimphiką iš Holandijos! Be abejo, esate matę ne vieną nimfą, bet ši yra išskirtinė – iš VU Zoologijos muziejaus Gyvybės mokslų centre, kur po renginio ir kviečiame apsilankyti. Nuoroda į renginį: https://www.kulturosnaktis.lt/…/laikas-atsuktas-atgal-vald…/

  •               Baltasis raganosis VU Zoologijos muziejuje. Fotografavo Alba Ávila Grimaldos   VU zoologijos muziejuje seniai puikuojasi vabalas raganosis, gyvenantis Lietuvoje, o dabar, VU mecenato G. Vaitiekūno dėka, turime ir tikrą „žaliosios medžioklės“ eksponatą — Baltojo raganosio dailią priekinės dalies kopiją. Tas raganosis, kaip gyveno, taip tebegyvena toliau Afrikoje, o Jūs galite pažiūrėti į taksidermisto K. Bybarto kūrinį, gavusį sidabro apdovanojimą, kuris idealiai atitinka savo prototipo spalvas, kūno išgaubtumus, ragų subraižymus, grėsmingą stotą... Paskaitykite...  

  •     Konkurso „Ekologiškai - reiškia logiškai“ laimėtojai                       2019 metų vasario 27 dieną Vilniaus Adomo Mickevičiaus licėjuje įvyko 6-8 klasių moksleivių renginys – konkursas „Ekologiškai reiškia logiškai“, organizuotas Adomo Mickevičiaus licėjaus biologijos mokytojų. 

- Mokslinė
- Mokomoji
- Pažintinė
- Bendradarbiavimo

Mokslinė veikla

Dalyvavimas moksliniuose fondinės medžiagos tyrimuose.
Muziejaus fonduose sukaupta medžiaga laikas nuo laiko yra tyrinėjama mokslininkų: tikslinami žinomų arba identifikuojami nežinomų individų rūšių pavadinimai, rūšys sisteminamos į aukštesnes taksonomines kategorijas pagal dabartinės nomenklatūros reikalavimus, kai kurių eksponatų duplikatai yra persiunčiami molekuliniams tyrimams. Mokslininkai domisi etiketėse pateikta informacija – data, radimvietėmis, kas surinko ir apibūdino ir pan. bei šiuos duomenis naudoja savo moksliniuose darbuose.
1997-2005 metais šiuo tikslu buvo tvarkoma-naudojama tokia fondinė medžiaga:
Aves – R.R. Budrys (VU, GMF, Zoologijos katedra)
Ephemeroptera – Tomas Ruginis (Klaipėdos universiteto doktorantas)
Coleoptera: Carabidae - Vytautas Tamutis (Kauno miškotvarkos institutas)
Hemiptera – Stasys Molis (privatus asmuo, biologijos mokytojas)
Homoptera – Monsevičius Virgis
Odonata – Bernard Rafal (Lenkija, Poznanė, A.Mickevičiaus Universitetas)
Mollusca – T. Backeljau (Belgija)
Kaulai – L. Daugnora (Kaunas)

Ekspedicijų organizavimas.
Nuo 1991 m. Zoologijos Muziejus neturi specialių lėšų ekspedicijoms.
Muziejaus darbuotojai tik padeda organizuoti kitų šalių mokslininkų ekspedicijas Lietuvoje, kurių metu surinktos medžiagos dalis paliekama Zoologijos muziejuje.
2003-2004 metais šiuo tikslu lankėsi Dr. R. Bernard (Lenkija, Poznanė, A. Mickevičiaus Universitetas); Dr. E. Wlosik-Benchak (Lenkija, Poznanė, A. Mickevičiaus Universitetas); 2008 metais Dr. Digna Pilate (Latvija, Daugpilio universitetas)

Naujos Zoologinės katedros mokslinės medžiagos tvarkymas (inventorizavimas, sisteminimas) ir paruošimas efektyviam saugojimui ir tolimesniems moksliniams tyrinėjimams.
Muziejaus darbuotojai rūpinasi, kad Zoologijos katedroje vykdomų mokslinių tyrimų kolekcinė medžiaga būtų perduodama Zoologijos Muziejui. Esame dėkingi ir kitų institucijų darbuotojams už dovanotas kolekcijas.
1997-2005 metais buvo perduota-priimta:
prof. habil. dr. Sigito Podėno kolekcinė Insecta: Diptera medžiaga.
dr. V. Rėlio kolekcinė Arachnida medžiaga.
doc. dr. S. Sinkevičiaus surinkta paukščių (Aves) kiaušinių kolekcija.


Mokomoji veikla

Zoologijos muziejuje praktiškai pažinti gyvūnus ir jų sistematikos mokosi VU GMF studentai:
I kurso: ,,Bestuburių zoologijos‘‘ dalyko mokymosi metu.
II kurso: ,,Stuburinių zoologijos“ dalyko mokymosi metu.
Kitų kursų: Specializuotų dalykų mokymosi metu.

Zoologijos muziejuje atliekamos VU GMF Zoologijos katedros studentų ir mokytojų pratybos:
II kurso: ,,Stuburinių zoologijos“ dalyko mokymosi metu.
Specializuotų Biologijos mokytojo studijų metu.

Su klasifikacijos principais ir Zoologijos muziejaus ekspozicija susipažįsta:
VPU Gamtos mokslų fakulteto studentai – būsimi biologijos mokytojai;
VPU Pedagogikos ir psichologijos fakulteto studentai – būsimi pradinukų mokytojai.


Įkvėpimo kūrybai Zoologijos muziejuje ieško:
VGTU Architektūros fakulteto studentai (temai - Bionika)
VSDK Dizaino fakulteto Fotografijos technologijos katedros studentai (temai – mikrofotografijos)


Pažintinė veikla

  • Ruošiame žymiems mokslininkams zoologams skirtas parodas.
  • Rengiame tarptautines ir kitas parodas.
  • Siūlome paskaitas-demonstracijas (iš anksto užsakyta norima tema)
  • Pravedame bendro pobūdžio arba temines ekskursijas


Vilniaus universiteto Zoologijos muziejuje yra plėtojama edukacinė veikla ir Specializuotų profesinių studijų metu buvo iškelta idėja ugdyti mokytojo sugebėjimus vesti pamokas neformalioje aplinkoje – Zoologijos muziejuje. Studijų metu 2001-2005 metais, atsižvelgiant į bendrojo lavinimo bendrąsias mokymo programas buvo paruošta 14 teminių mokomųjų ekskursijų 5–ai, 7–ai, 8–ai klasėms. Šios ekskursijos siūlomos ne kaip papildomo ugdymo forma, o kaip formaliojo ugdymo specifinė vieta – t.y. siūloma kai kurias pamokas pravesti ne mokykloje, o Zoologijos muziejuje. Šias mokomąsias ekskursijas pagal mokytojo pageidavimus gali pravesti ir neformaliojo ugdymo edukologas (muziejaus darbuotojai). 2004 metais buvo atliktas vienos temos tyrimas ir įrodyta, kad mokomojoje ekskursijoje atsiveria puikios gamtamokslinio ugdymo galimybės (Biteniekyte, Skujiene, 2004).


1997-2005 metų Zoologijos muziejuje vidutiniškai per mėnesį buvo pravedama po 10 ekskursijų .
Zoologijos muziejaus lankytojai:
- ne tik Vilniaus, bet ir iš įvairių rajonų bei miestų-miestelių), pvz., Mažeikių, Ukmergės, Vilniaus raj.; Rumšiškių, Maišiogalos, Alytaus, Tauragės, Anykščių ir kt. moksleiviai (pradinių, vidurinių, gimnazijų).
- Čia lankėsi Geologijos ir Biologijos olimpiadininkai; jaunieji Būsimieji gydytojai; mokiniai iš Gamtininkų stoties; Lietuvoje akredituotų diplomatų vaikai, mokiniai iš Vaikų ir jaunimo centro, Kurčiųjų mokyklos, Raidos centro, Lietuvos Jaunimo turizmo centro dalyviai, mokiniai iš Aukštesniosios technologijos mokyklos, Vilniaus pagalbinės mokyklos ir kt.
- Mažiausi muziejaus lankytojai - tai darželinukai.
- Didžiausi muziejaus lankytojai – tai Muitininkai (apmokymo kursai-ekskursijos), Kunigų Seminarijos absolventai (dalyvavo pažintinėje ekskursijoje).

TV laidos
Zoologijos muziejuje būna filmuojamos įvairios televizijos laidos vaikams ir suaugusiems arba filmuojami kai kurie eksponatai.
1997-2005 metais Zoologijos muziejus talkininkavo rengiant kai kurias laidas: ,,Gyvybės žalias medis“, "Langas į gamtą", ,,Ryto ratas“, ,,Žynios“, 2002-04-02 LNK ,,Dviračio šou“, 2006-12-13 LNK (ved. R. Grineviūtė) laida ,,Paskutinė kryžkelė“. 2008-01-24 LTV-2 kanalas ,,Amžių šešėliai“ ist. Kultūrinė laida (ved. A. Bumblauskas)

Mus rasite

  •  

Joomla templates by JoomlaShine